Miedź jest jednym z najczęściej stosowanych metali w historii ludzkości, cenionym ze względu na doskonałą przewodność elektryczną i cieplną, odporność na korozję oraz plastyczność. Spośród wielu stopów i gatunków miedzi, miedź C110, C1100 i C11000 często pojawia się w dziedzinach nauki, przemysłu i inżynierii.
Różnice między miedzią C110, C1100 i C11000
Gatunki te są często mylące ze względu na ich powierzchowne podobieństwa, ale mają subtelne różnice w międzynarodowych standardach, składzie chemicznym i zastosowaniach. Artykuł ten zawiera obszerną dyskusję naukową na temat miedzi C110, C1100 i C11000, analizując jej skład, właściwości, standardy, procesy produkcyjne, zastosowania i analizę porównawczą.
Miedź, o symbolu chemicznym Cu i liczbie atomowej 29, to plastyczny czerwony metal, który wydobywa się i wykorzystuje od czasów starożytnych. Jego znaczenie w nowoczesnej technologii wynika z doskonałej przewodności elektrycznej i cieplnej, co czyni go niezbędnym materiałem w obwodach elektrycznych, produktach elektronicznych, rurociągach i maszynach przemysłowych. C110, C1100 i C11000 odnoszą się do określonych gatunków miedzi, a wszystkie należą do kategorii miedzi czystej w handlu, o czystości zwykle przekraczającej 99,9%. Jednakże te oznaczenia gatunków są powiązane z różnymi systemami normalizacji, w tym z jednolitym systemem numeracji (UNS) Stanów Zjednoczonych, japońskimi normami przemysłowymi (JIS) i innymi normami międzynarodowymi. Zrozumienie oznaczeń tych gatunków wymaga zbadania ich rozwoju historycznego, składu chemicznego, właściwości fizycznych, właściwości mechanicznych i zastosowań praktycznych.
Skład chemiczny
Skład chemiczny gatunków miedzi jest podstawą ich właściwości i zastosowań. Wszystkie trzy oznaczenia-C110, C1100 i C11000-oznaczają miedź o wysokiej czystości, ale wyróżniają je subtelne różnice w poziomach zanieczyszczeń i zawartości tlenu.
Miedź C110
Miedź C110 jest zwykle rozumiana jako miedź elektrolityczna typu Tough Pitch (ETP), gatunek rafinowany w procesie elektrolitycznym, w wyniku którego zawartość miedzi wynosi co najmniej 99,90%. Pozostałe 0,10% składa się z tlenu (zwykle 0,02–0,04%) wraz ze śladowymi ilościami zanieczyszczeń, takich jak żelazo, siarka i fosfor. Zawartość tlenu jest celowym dodatkiem podczas procesu rafinacji, wprowadzanym przez wystawienie stopionej miedzi na działanie powietrza lub środowiska bogatego w tlen-. Tlen ten reaguje z zanieczyszczeniami, tworząc tlenki, które można usunąć, zwiększając czystość, pozostawiając resztkową ilość rozpuszczoną w metalu. Dokładny skład C110 może się nieznacznie różnić w zależności od dostawcy lub kontekstu, ale jest ściśle zgodny ze specyfikacjami UNS C11000.
Miedź C1100
W JIS H3100 miedź C1100 jest zdefiniowana jako ciągliwa miedź pakowa o minimalnej zawartości miedzi wynoszącej 99,90%. Jego skład odzwierciedla skład C110 i C11000, przy zawartości tlenu w zakresie od 0,02% do 0,04% i śladowych zanieczyszczeń, w tym żelaza (do 0,005%), siarki (do 0,005%) i fosforu (do 0,001%). Norma JIS kładzie nacisk na jednolitość składu, aby zapewnić stałą wydajność w zastosowaniach takich jak przewodniki elektryczne i wymienniki ciepła. Chociaż C1100 jest chemicznie identyczny z C11000 pod wieloma względami, jego oznaczenie odzwierciedla japońskie tolerancje produkcyjne i protokoły testowe, które mogą nieznacznie różnić się od standardów amerykańskich.
Miedź C11000
UNS C11000, znana również jako miedź elektrolityczna o dużej wytrzymałości na rozciąganie (ETP), jest znormalizowana zgodnie z normą ASTM B152 i powiązanymi specyfikacjami. Charakteryzuje się minimalną zawartością miedzi wynoszącą 99,90%, a zawartość tlenu wynosi zazwyczaj od 0,02% do 0,04%. System UNS dopuszcza maksymalnie 0,005% żelaza, 0,005% siarki i 0,004% fosforu, chociaż wartości te mogą się nieznacznie różnić w zależności od konkretnej normy ASTM (np. ASTM B187 dla prętów lub ASTM B370 dla arkuszy). Tlen w C11000 służy temu samemu celowi, co C110-poprawiając rozdrobnienie, ale jego obecność może wpływać na właściwości mechaniczne i spawalność, co omówiono później.
| Element | C110 (typowy, %) | C1100 (JIS H3100, %) | C11000 (UNS, %) |
|---|---|---|---|
| Miedź (Cu) | 99,90 minut | 99,90 minut | 99,90 minut |
| Tlen (O) | 0.02–0.04 | 0.02–0.04 | 0.02–0.04 |
| Żelazo (Fe) | Mniejsza lub równa 0,005 | Mniejsza lub równa 0,005 | Mniejsza lub równa 0,005 |
| Siarka (S) | Mniejsza lub równa 0,005 | Mniejsza lub równa 0,005 | Mniejsza lub równa 0,005 |
| Fosfor (P) | Mniejsza lub równa 0,004 | Mniejsza lub równa 0,001 | Mniejsza lub równa 0,004 |
| Inne zanieczyszczenia | Mniejsza lub równa 0,01 | Mniejsza lub równa 0,01 | Mniejszy lub równy 0,01 |


Właściwości fizyczne
Gęstość
Wszystkie trzy gatunki wykazują gęstość około 8,94 g/cm3 w temperaturze 20 stopni, typową dla czystej miedzi. Wartość ta odzwierciedla strukturę krystaliczną miedzi o ciasno-upakowanej powierzchni-sześciennej (FCC), która pozostaje stabilna w przypadku tych stopów. Różnice w gęstości spowodowane śladowymi zanieczyszczeniami lub tlenem są nieistotne i mieszczą się w granicach błędu pomiaru.
Temperatura topnienia
Temperatura topnienia C110, C1100 i C11000 wynosi około 1083 stopni (1981 stopni F), co jest standardową temperaturą topnienia czystej miedzi. Obecność tlenu i pierwiastków śladowych nie zmienia znacząco tej wartości, ponieważ ich stężenia są zbyt niskie, aby znacząco wpłynąć na strukturę sieci. Jednakże podczas topienia tlen zawarty w miedzi ETP może tworzyć tlenek miedzi (Cu₂O), wpływając na proces odlewania.
Przewodność elektryczna
Przewodność elektryczna jest cechą charakterystyczną tych gatunków miedzi, mierzoną jako wartość procentowa Międzynarodowego Standardu Miedzi Wyżarzonej (IACS), gdzie czysta miedź jest zdefiniowana jako 100% IACS (58,0 MS/m przy 20 stopniach). C110, C1100 i C11000 konsekwentnie osiągają 100–101% IACS, co czyni je jednymi z najbardziej przewodzących metali. Nieznaczny nadmiar powyżej 100% w niektórych próbkach wynika raczej z efektów wyżarzania lub precyzji pomiaru, a nie z różnic w składzie. Zawartość tlenu, choć minimalna, może tworzyć wtrącenia tlenkowe, które nieznacznie zmniejszają przewodność w słabo przetworzonym materiale, chociaż zdarza się to rzadko w-produkcji wysokiej jakości.
Przewodność cieplna
Przewodność cieplna tych gatunków wynosi około 401 W/m·K w temperaturze 20 stopni, co odzwierciedla zdolność miedzi do efektywnego przenoszenia ciepła. Właściwość ta, ściśle powiązana z przewodnością elektryczną poprzez prawo Wiedemanna-Franza, pozostaje jednolita dla C110, C1100 i C11000, z nieistotnymi zmianami wynikającymi z zanieczyszczeń.
| Nieruchomość | C110 | C1100 | C11000 |
|---|---|---|---|
| Gęstość (g/cm3) | 8.94 | 8.94 | 8.94 |
| Temperatura topnienia (stopień) | 1,083 | 1,083 | 1,083 |
| Przewodność elektryczna (% IACS) | 100–101 | 100–101 | 100–101 |
| Przewodność cieplna (W/m·K) | 401 | 401 | 401 |
Właściwości mechaniczne
Właściwości mechaniczne, w tym wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności, wydłużenie i twardość, określają, jak te gatunki miedzi zachowują się pod wpływem naprężeń i odkształceń. Właściwości te różnią się w zależności od stanu (np. wyżarzanie, pół-twardość, twardość) w wyniku obróbki plastycznej na zimno lub cieplnej.
Wytrzymałość na rozciąganie
W stanie wyżarzonym (miękkim) C110, C1100 i C11000 wykazują wytrzymałość na rozciąganie około 220–250 MPa (32 000–36 000 psi). W stanie półtwardym (H02) wzrasta to do 260–310 MPa (38 000–45 000 psi), a w stanie twardym (H04) osiąga 310–360 MPa (45 000–52 000 psi). Wartości te są spójne we wszystkich trzech klasach, ponieważ ich skład jest prawie identyczny.
Siła plonu
Granica plastyczności wykazuje podobną tendencję: próbki wyżarzane mieszczą się w zakresie 70–100 MPa (10 000–14 500 psi), pół-twarde od 200–250 MPa (29 000–36 000 psi) i twarde od 280–320 MPa (40 000–46 000 psi). Zawartość tlenu zwiększa ciągliwość, ale nie zmienia znacząco wytrzymałości.
Wydłużenie
Wydłużenie, miara plastyczności, jest wysokie w stanie wyżarzonym (40–50%) i zmniejsza się do 15–20% w przypadku pół-twardego i 5–10% w stanie twardym. Odzwierciedla to doskonałą odkształcalność miedzi, kluczową zaletę w produkcji.
Twardość
Twardość mierzona w skali Rockwella F waha się od 40–50 w stanie wyżarzonym do 80–90 w stanie twardym. Twardość Brinella (HB) kształtuje się w podobny sposób, od 40–50 HB do 90–100 HB.
Porównanie właściwości mechanicznych (wyżarzone)
| Nieruchomość | C110 | C1100 | C11000 |
|---|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | 220–250 | 220–250 | 220–250 |
| Granica plastyczności (MPa) | 70–100 | 70–100 | 70–100 |
| Wydłużenie (%) | 40–50 | 40–50 | 40–50 |
| Twardość (Rockwell F) | 40–50 | 40–50 | 40–50 |
Porównanie właściwości mechanicznych (-półtwardy)
| Nieruchomość | C110 | C1100 | C11000 |
|---|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | 260–310 | 260–310 | 260–310 |
| Granica plastyczności (MPa) | 200–250 | 200–250 | 200–250 |
| Wydłużenie (%) | 15–20 | 15–20 | 15–20 |
| Twardość (Rockwell F) | 70–80 | 70–80 | 70–80 |
Procesy produkcyjne
Produkcja C110, C1100 i C11000 obejmuje rafinację elektrolityczną i twardą obróbkę paku, dostosowane do odpowiednich norm.
Rafinacja elektrolityczna
Ruda miedzi jest najpierw przetapiana w celu wytworzenia miedzi konwertorowej, która następnie jest rafinowana elektrolitycznie. W tym procesie zanieczyszczone anody miedziane rozpuszcza się w elektrolicie (np. roztworze siarczanu miedzi), a na katodach osadza się czysta miedź. Daje to czystość 99,90% lub wyższą, co stanowi podstawę dla wszystkich trzech klas.
Trudne przetwarzanie tonu
Określenie „twardy pak” wynika z końcowego etapu rafinacji, podczas którego stopioną miedź poddaje się działaniu kontrolowanych ilości tlenu. Tlen ten reaguje z zanieczyszczeniami (np. wodorem, siarką), tworząc usuwalne tlenki, pozostawiając niewielką resztkową zawartość tlenu. Miedź jest następnie odlewana we wlewki, kęsy lub płyty, które są dalej przetwarzane na arkusze, pręty lub druty.
Standardy-Specyficzne przetwarzanie
C110: Często produkowane w celu zaspokojenia ogólnych potrzeb przemysłowych, z możliwością elastycznej kontroli zawartości tlenu w zależności od dostawcy.
C1100: Wyprodukowano zgodnie z normą JIS H3100, przy ścisłym przestrzeganiu japońskich tolerancji dotyczących tlenu i zanieczyszczeń, zapewniając spójność w zastosowaniach elektrycznych.
C11000: Zgodny z normami ASTM (np. B152, B187) ze szczegółowymi specyfikacjami dotyczącymi analizy chemicznej i testów mechanicznych, powszechnie akceptowanymi w Ameryce Północnej.
Aplikacje
Wysoka przewodność, plastyczność i odporność na korozję stali C110, C1100 i C11000 czynią je idealnymi do różnorodnych zastosowań.
Zastosowania elektryczne
Okablowanie i szyny zbiorcze: Wszystkie trzy gatunki są stosowane w okablowaniu elektrycznym, szynach zbiorczych i złączach ze względu na ich przewodność 100% IACS.
Transformatory i silniki: Ich przewodność cieplna i odkształcalność nadają się do uzwojeń transformatorów i elementów silników.
Hydraulika i wymiana ciepła
Rury i armatura: C110 i C11000 są powszechnie stosowane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, co wykorzystuje ich odporność na korozję i łatwość lutowania.
Wymienniki ciepła: C1100 doskonale sprawdza się w rurach wymienników ciepła, gdzie przewodność cieplna jest najważniejsza.
Zastosowania architektoniczne i przemysłowe
Pokrycie dachu i obróbka blacharska: Estetyczny wygląd i trwałość tych gatunków sprawiają, że są one popularne w zastosowaniach architektonicznych.
Części obrabiane: Ich obrabialność ułatwia produkcję precyzyjnych komponentów.
dlaczego wybrać nas

dlaczego wybrać nasze produkty
Jesteśmy wiodącym producentem i eksporterem specjalizującym się w kompleksowej ofercie-wysokiej jakości produktów z miedzi, w tym rur miedzianych, płyt/blach miedzianych, prętów miedzianych, prętów miedzianych, drutów miedzianych i taśm miedzianych. Nasze zaawansowane zakłady produkcyjne są wyposażone w-najnowocześniejsze--linie do ciągłego odlewania, prasy do wytłaczania, walcarki na zimno i ciągarki, aby zapewnić precyzję i spójność. Rygorystyczna kontrola jakości jest integralną częścią naszego procesu, przeprowadzana za pomocą spektrometrów do weryfikacji materiałów, testerów rozciągania, testerów prądów wirowych i testerów ciśnienia hydrostatycznego, gwarantując, że wszystkie nasze produkty spełniają międzynarodowe standardy wydajności i trwałości.
E-mail-:sales@gneesteel.com







