Co to jest miedź T1?
Miedź T1 to agatunek miedzi kutej o wysokiej-czystościzdefiniowany przezChińska norma krajowa GB/T 5231-2012. W niniejszej normie określono skład chemiczny, właściwości mechaniczne i tolerancje wymiarowe miedzi i stopów miedzi przerobionych plastycznie. W tym standardzie T1 znajduje się na samym szczycie zwykłej serii czystej miedzi.
Najważniejszą specyfikacją miedzi T1 jest minimalna zawartość miedzi wynosząca 99,97%.Oznacza to, że na każde 1000 kilogramów miedzi T1 nie więcej niż 300 gramów może stanowić zanieczyszczenia. Dopuszczalne zanieczyszczenia obejmują pierwiastki takie jak fosfor, żelazo, ołów, antymon, arsen, bizmut i tlen. Każdy z nich jest ściśle ograniczony do bardzo niskich poziomów.
Aby zrozumieć, gdzie T1 pasuje do chińskiej rodziny czystej miedzi, oto pełne porównanie:
| Stopień | Minimalna zawartość Cu | Zawartość tlenu | Bez tlenu-Bez tlenu? | Typowy poziom czystości |
|---|---|---|---|---|
| T1 | 99.97% | < 0.002% (20 ppm) | Tak | Najwyższy |
| T2 | 99.90% | 0,02% - 0.05% (200-500 ppm) | NIE | Wysoki |
| T3 | 99.70% | Nie określono | NIE | Średni |
T1 jest znacznie czystszy niż T2.Różnica 0,07% w zawartości miedzi może wydawać się niewielka, ale w zastosowaniach technicznych ta wartość 0,07% oznacza eliminację tlenu i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Zawartość tlenu w T1 jest 10 do 25 razy niższa niż w T2. Ta różnica przekłada się bezpośrednio na realne korzyści użytkowe.

T1 vs T2 vs T3: który gatunek wybrać?
| Nieruchomość | T1 Miedź | T2 Miedź | T3 Miedź |
|---|---|---|---|
| Minimalna zawartość miedzi | 99.97% | 99.90% | 99.70% |
| Zawartość tlenu | < 20 ppm | 200 - 500 str./min | Nie kontrolowane |
| Klasyfikacja-beztlenowa | Tak | NIE | NIE |
| Przewodność elektryczna (% IACS) | Większy lub równy 101% | Większy lub równy 100% | Większy lub równy 98% |
| Przewodność cieplna (W/m·K) | ~391 | ~385 | ~375 |
| Ryzyko kruchości wodorowej | Nic | Wysoki | Wysoki |
| Spawalność | Doskonały | Dostateczny (wymaga strumienia) | Słaby |
| Odgazowanie w próżni | Bardzo niski | Umiarkowany | Wysoki |
| Koszt względny | Najwyższy | Średni | Najniższy |
Wybierz miedź T1, jeśli wymaga tego Twoje zastosowanie:
Właściwości beztlenowe-do spawania, lutowania twardego i w atmosferze wodoru
Maksymalna przewodność elektryczna zapewniająca-wysokoefektywną transmisję mocy
Usługi próżniowe, w których nie można tolerować odgazowywania
Temperatury kriogeniczne, w których zanieczyszczenia mogą powodować kruchość
Wysokiej klasy-sprzęt audio lub precyzyjne instrumenty, w których liczy się czystość
Wybierz miedź T2, gdy:
Twoje zastosowanie to standardowe zarządzanie energią elektryczną lub temperaturą
Nie potrzebujesz właściwości-beztlenowych
Nie spawasz miedzi (lub możesz użyć topnika)
Budżet jest problemem, a składka T1 nie jest uzasadniona
Wybierz miedź T3, gdy:
Aplikacja nie jest-krytyczna
Najważniejszym czynnikiem jest najniższy koszt
Używasz miedzi do podstawowych konstrukcji lub do podrabiania
Jaki jest odpowiednik ASTM chińskiej miedzi T1?
Chińska miedź T1 jest w przybliżeniu odpowiednikiem normy ASTM C10200 (miedź-beztlenowa).
Oto szczegółowe porównanie T1 i odpowiednich gatunków ASTM:
| Standard | Stopień | Minimalna Cu | Zawartość tlenu | Bez tlenu-Bez tlenu? | Typowa przewodność |
|---|---|---|---|---|---|
| Chiński GB | T1 | 99.97% | < 20 ppm | Tak | Większy lub równy 101% IACS |
| ASTM | C10100 (OFE) | 99.99% | < 5 ppm | Tak | Większy lub równy 101% IACS |
| ASTM | C10200 (Z) | 99.95% | < 20 ppm | Tak | Większy lub równy 100% IACS |
| ASTM | C11000 (ETP) | 99.90% | 200 - 500 str./min | NIE | 100% IACS |
Jak widać,T1 znajduje się pomiędzy C10200 a C10100pod względem czystości. Jest czystszy niż C10200 (99,97% vs 99,95%), ale nie tak czysty jak C10100 (99,97% vs 99,99%). Pod względem zawartości tlenu T1 odpowiada C10200 przy zawartości poniżej 20 ppm.
W zdecydowanej większości zastosowań inżynieryjnych miedź T1 może bezpośrednio zastąpić C10200 bez mierzalnej różnicy w wydajności.Obejmuje to aplikacje takie jak:
Szyny zbiorcze i rozdzielnice elektryczne
Uzwojenia transformatora
Elementy do lutowania próżniowego
Sprzęt kriogeniczny
Zespoły spawane
Styki i zaciski o wysokiej-przewodności
Czy należy użyć T1 w celu zastąpienia C10100?To zależy. W przypadku większości zastosowań różnica między czystością 99,97% a 99,99% nie jest wykrywalna w-rzeczywistych warunkach. Jednak niektóre niezwykle-wymagające zastosowania -, takie jak niektóre półprzewodniki lub komponenty lotnicze, - mogą rzeczywiście wymagać czystości C10100 na poziomie 99,99%. W takich przypadkach T1 nie jest bezpośrednim substytutem. Dla wszystkich innych T1 działa idealnie.
Skład chemiczny miedzi T1
| Element | Minimalna (%) | Maksimum (%) | Typowe (ppm) |
|---|---|---|---|
| Miedź (Cu) | 99.97 | 100 | 999,700+ |
| Tlen (O) | - | 0,002 (20 ppm) | < 15 |
| Fosfor (P) | - | 0.002 | < 10 |
| Żelazo (Fe) | - | 0.004 | < 20 |
| Ołów (Pb) | - | 0.003 | < 10 |
| Antymon (Sb) | - | 0.002 | < 5 |
| Arsen (jako) | - | 0.002 | < 5 |
| Bizmut (Bi) | - | 0.001 | < 3 |
| Zanieczyszczenia ogółem (z wyłączeniem tlenu) | - | 0.03 | < 300 |
Thewyjątkowo niska zawartość tlenu(poniżej 20 ppm) nadaje T1 klasyfikację-beztlenową. Jest to najważniejsza różnica między T1 a niższymi klasami, takimi jak T2.
Thebardzo niski poziom ołowiu, bizmutu i antymonuzapewniają dobrą obrabialność na gorąco i zapobiegają kruchości. Pierwiastki te mogą segregować na granicach ziaren i powodować pękanie podczas formowania na gorąco lub spawania.
Theniska zawartość fosforujest godne uwagi. Niektóre inne miedzie-beztlenowe dodają fosfor jako środek odtleniający, ale T1 umożliwia usuwanie tlenu bez znaczących pozostałości fosforu. Pomaga to utrzymać maksymalną przewodność.
Przewodność elektryczna miedzi T1
Miedź T1 ma przewodność elektryczną większą lub równą 101% IACS w temperaturze 20 stopni.
| Tworzywo | Przewodność (% IACS) | W stosunku do T1 |
|---|---|---|
| Miedź T1 | Większy lub równy 101% | Linia bazowa |
| C10200 (ASTM OF) | Większy lub równy 100% | Nieco niżej |
| C11000 (ASTM ETP) | 100% | Nieco niżej |
| Miedź T2 | Większy lub równy 100% | Nieco niżej |
| Czyste srebro | 105% | ~4% wyższy |
| Aluminium (czyste) | 61% | ~40% niższa |
| Mosiądz (70/30) | ~28% | ~72% niższa |
Jeśli zastąpisz C10200 lub C11000 T1, nie stracisz przewodności -, zyskasz niewielką ilość. Jeśli projektujesz nowy system, możesz śmiało używać T1 przy standardowych wartościach znamionowych obciążalności prądowej.
Przewodność cieplna miedzi T1
Miedź T1 ma przewodność cieplną około 391 W/(m·K) w temperaturze 20 stopni.
| Tworzywo | Przewodność cieplna (W/(m·K)) | W stosunku do T1 |
|---|---|---|
| Miedź T1 | ~391 | Linia bazowa |
| Srebrny | 429 | ~10% wyższa |
| Miedź C11000 | ~385 | ~1,5% mniej |
| Aluminium 6061 | 167 | ~57% niższa |
| Mosiądz 70/30 | 120 | ~69% niższa |
| Stal nierdzewna 304 | 15 | ~96% niższa |
W przypadku zastosowań w wymiennikach ciepła różnica między T1 a standardową miedzią jest niewielka, ale realna. Wymiennik ciepła wykonany z T1 będzie miał około 1,5% lepszą wymianę ciepła niż wymiennik wykonany z C11000. Może to pozwolić na nieco mniejsze projekty lub nieco lepszą wydajność.
W zastosowaniach kriogenicznych przewodność cieplna staje się jeszcze bardziej krytyczna. W niskich temperaturach przewodność cieplna czystej miedzi faktycznie wzrasta, podczas gdy w przypadku większości innych materiałów jej przewodność cieplna spada. Wysoka czystość T1 zapewnia maksymalną przewodność cieplną w temperaturach kriogenicznych.
W większości zastosowań termicznych wystarczająca jest miedź T2. Użyj T1, gdy potrzebujesz dowolnej wydajności cieplnej, podczas spawania miedzi lub gdy pracujesz w temperaturach kriogenicznych.
Właściwości mechaniczne miedzi T1
Właściwości mechaniczne miedzi T1 zależą w dużym stopniu od jej stanu odpuszczania. Miedź jest często dostarczana w jednym z kilku stanów: wyżarzonym (miękkim), pół-twardym lub twardym. Stan osiąga się poprzez obróbkę na zimno (walcowanie lub ciągnienie) po wyżarzaniu.
Wyżarzona (miękka) miedź T1
Jest to najczęstszy stan w przypadku miedzi T1. W stanie wyżarzonym miedź jest miękka, plastyczna i łatwa do formowania.
| Nieruchomość | Wartość (wyżarzana) |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 200 - 250 MPa (29 - 36 ksi) |
| Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%) | 40 - 60 MPa (6 - 9 ksi) |
| Wydłużenie (w 50mm) | Większy lub równy 30% |
| Twardość (Vickers, HV) | 40 - 60 |
| Moduł sprężystości | 115 - 130 GPa (16.7 - 18.9 msi) |
Pół-twardej miedzi T1
Po umiarkowanej obróbce na zimno miedź T1 staje się mocniejsza, ale mniej plastyczna.
| Nieruchomość | Wartość (połowa-twarda) |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 250 - 300 MPa (36 - 44 ksi) |
| Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%) | 150 - 200 MPa (22 - 29 ksi) |
| Wydłużenie (w 50mm) | 10% - 20% |
| Twardość (Vickers, HV) | 70 - 90 |
Twarda (w pełni twarda) miedź T1
Po znacznej obróbce na zimno miedź T1 osiąga najwyższą wytrzymałość, ale najniższą ciągliwość.
| Nieruchomość | Wartość (trudna) |
|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie | 300 - 360 MPa (44 - 52 ksi) |
| Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%) | 250 - 300 MPa (36 - 44 ksi) |
| Wydłużenie (w 50mm) | 2% - 6% |
| Twardość (Vickers, HV) | 90 - 110 |
Jak wybrać odpowiedni temperament:
Wyżarzone:Wybierz tę opcję do głębokiego tłoczenia, skomplikowanego tłoczenia, gięcia lub innych zastosowań, w których miedź będzie formowana w złożone kształty. Wyżarzona miedź jest miękka i nie pęka podczas formowania.
Pół-twarde:Wybierz tę opcję do ogólnej produkcji, gdzie wymagana jest umiarkowana wytrzymałość, ale nadal wymagane jest pewne formowanie. Miedź pół-twarda zachowuje swój kształt lepiej niż miedź wyżarzana, a jednocześnie pozwala na zginanie.
Twardy:Wybierz tę opcję do zastosowań wymagających maksymalnej wytrzymałości i sztywności, takich jak styki sprężynowe lub konstrukcyjne szyny zbiorcze, które muszą być odporne na ugięcie. Twardej miedzi nie da się mocno zgiąć bez pękania.
Właściwości fizyczne miedzi T1
| Nieruchomość | Wartość |
|---|---|
| Gęstość (przy 20 stopniach) | 8,94 g/cm3 (0,323 funta/cal3) |
| Temperatura topnienia | 1083 stopnie (1981 stopni F) |
| Specyficzna pojemność cieplna | 0,385 J/(g·K) w 20 stopniach |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej | 17,0 × 10⁻⁶ /K (20-300 stopni) |
| Oporność elektryczna (przy 20 stopniach) | Mniejsze lub równe 0,01707 Ω·mm²/m |
| Dyfuzyjność cieplna | ~115 mm²/s |
Dlaczego te właściwości mają znaczenie:
Thegęstość 8,94 g/cm3jest przydatny do obliczeń wagi. Jeśli projektujesz szynę zbiorczą, która będzie montowana na konstrukcji, musisz wziąć pod uwagę ciężar. Miedź jest ciężka - około 8,9 razy większa od masy wody.
Thetemperatura topnienia 1083 stopnijest wystarczająco wysoki dla większości zastosowań, ale wystarczająco niski, aby lutowanie twarde i lutowane było proste. Lutowanie zwykle odbywa się w temperaturze 600-800 stopni, znacznie poniżej temperatury topnienia.
Thewspółczynnik rozszerzalności cieplnej 17 ppm/Koznacza, że miedź rozszerza się o około 0,017% na każdy stopień Celsjusza wzrostu temperatury. W przypadku szyny zbiorczej o długości 1-metra, która nagrzewa się od 20 stopni do 80 stopni, wydłużenie wyniesie około 1 mm. Należy to uwzględnić w systemach montażowych.
Dostępne formy miedzi T1
Miedź T1 jest produkowana w różnych formach, dostosowanych do różnych metod produkcji i zastosowań końcowych.
| Formularz | Typowa grubość/rozmiar | Szerokość | Typowe zastosowania |
|---|---|---|---|
| Arkusz | 0,5 mm - 20 mm | Do 1200 mm | Tłoczenie, ekranowanie, uszczelki, panele |
| Płyta | 20 mm - 100 mm+ | Do 1200 mm | Szyny zbiorcze, płyty wymienników ciepła, konstrukcyjne |
| Pas | 0,1 mm - 5 mm | Do 600 mm | Uzwojenia transformatorów, złącza elastyczne |
| Cewka | 0,1 mm - 3 mm | Do 600 mm | Tłoczenie-wysokonakładowe, produkcja ciągła |
| Okrągły pręt | Średnica 1 mm - 100 mm | - | Części obrobione, styki, zaciski |
| Pręt kwadratowy | 2 mm - 50 mm | - | Szyna zbiorcza, elementy obrabiane |
| Płaski pasek | Grubość 2 mm - 50 mm x szerokość 10 mm - 200 mm | - | Szyna zbiorcza, uziemienie, konstrukcyjne |
| Tuba (bez szwu) | 3 mm - 200 mm średnicy zewnętrznej, 0,5 mm - 10 mm ściany | - | Wężownice wymienników ciepła, oprzyrządowanie |
| Rura | Większe średnice, cięższe ściany | - | Linie kriogeniczne, rurociągi przemysłowe |
| Szyna niestandardowa | Wymiary dowolne według rysunku | - | Rozdział mocy, rozdzielnice, tablice rozdzielcze |
Tolerancje i wykończenie powierzchni:
Standardowe tolerancje są zgodne z GB/T 5231, który jest zasadniczo podobny do ASTM B152 dla arkuszy i taśm. W przypadku zastosowań krytycznych często można negocjować z dostawcami bardziej rygorystyczne tolerancje. Wykończenie powierzchni jest zwykle wykończeniem walcowanym (-walcowanym), chyba że określono inaczej. Jasne wyżarzane, polerowane lub inne wykończenia są dostępne na życzenie.
Zastosowania miedzi T1
Wysokiej klasy-komponenty elektryczne
Przewodność miedzi T1 większa lub równa 101% IACS sprawia, że idealnie nadaje się do zastosowań, w których liczy się wydajność elektryczna. Typowe zastosowania obejmują:
Wysokie-szyny zbiorczew rozdzielnicach i tablicach rozdzielczych
Styki elektrycznegdzie niski opór ma kluczowe znaczenie
Uzwojenia transformatorado transformatorów-o wysokiej wydajności
Listwy uziemiającedla wrażliwego sprzętu elektronicznego
Elastyczne złączawykonane z laminowanej taśmy T1
Lutowanie próżniowe i lampy elektronowe
Niskie odgazowanie i doskonałe właściwości zwilżające miedzi T1 sprawiają, że jest to preferowany materiał do:
Lampy elektronowe(klistrony, magnetrony, lampy z falą bieżącą)
Elementy-lamp rentgenowskich
Przepusty próżniowe
Elementy komory-o wysokiej próżni
Miechy spawane
Sprzęt kriogeniczny
Miedź T1 zachowuje swoje właściwości w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu nadaje się do:
Linie przesyłu ciekłego azotu(77 K, -196 stopni)
Linie przesyłu ciekłego helu(4K, -269 stopni)
Elementy kriostatu
Głowice zimne do chłodnic kriogenicznych
Paski termicznedo systemów kriogenicznych
Wysokiej klasy-kable audio
Na rynku-high-end audio uważa się, że czystość miedzi wpływa na jakość dźwięku. Chociaż korzyści techniczne, jakie zapewnia miedź o wysokiej-czystości dla częstotliwości audio, są dyskusyjne, wymaga tego rynek.Miedź T1 stosowana jest do:
Kable głośnikowe HiFi
Interkonekty i kable RCA
Kable słuchawkowe
Wewnętrzne okablowanie w-wysokiej klasy wzmacniaczach
Kable gramofonowe
Ekranowanie RF i EMI
Wysoka przewodność i dobra odkształcalność miedzi T1 sprawiają, że jest ona skuteczna w:
Obudowy ekranujące RFdla urządzeń bezprzewodowych
Uszczelki EMI(w formie paska)
Puszki ekranującedla wrażliwej elektroniki
Testuj okładziny obudowy
Wymienniki ciepła i zarządzanie ciepłem
Wysoka przewodność cieplna miedzi T1 jest cenna dla:
Wymienniki ciepła HVAC(gdzie wymagane jest spawanie)
Płyty chłodzącedla energoelektroniki
Rury cieplne(knoty miedziane-o wysokiej czystości)
Rdzenie chłodnicdo zastosowań-o wysokiej wydajności
Radiatory LED
Często zadawane pytania
1. Co to jest miedź T1?
Miedź T1 to gatunek czystej miedzi o chińskim standardzie GBzawartość miedzi co najmniej 99,97%.Izawartość tlenu poniżej 20 ppm, czyniąc tomiedź-beztlenowa. Jest to gatunek zwykłej miedzi-o najwyższej czystości według chińskich norm, przewyższający T2 (99,90%) i T3 (99,70%). T1 jest używany do wymagających zastosowań, takich jak-wysokiej klasy podzespoły elektryczne, lutowanie próżniowe, sprzęt kriogeniczny i-wysokiej klasy kable audio.
2. Czy miedź T1-jest wolna od tlenu?
Tak, miedź T1-nie zawiera tlenu.Chińska norma GB/T 5231 wymaga obecności miedzi T1zawartość tlenu poniżej 0,002% (20 ppm), który spełnia międzynarodową definicję miedzi-beztlenowej. Jest to porównywalne z normą ASTM C10200. Brak tlenu-oznacza miedź T1nie będzie cierpieć z powodu kruchości wodorowejpod wpływem-atmosfery wodoru o wysokiej temperaturze i oferujelepsza spawalność i mniejsze odgazowanieniż gatunki miedzi elektrolitycznej, takie jak T2 lub C11000.
3. Jaki jest odpowiednik chińskiej miedzi T1 według ASTM?
Chińska miedź T1 jestw przybliżeniu odpowiednik ASTM C10200 (miedź{{1}beztlenowa). T1 ma minimalną zawartość miedzi 99,97%, podczas gdy C10200 ma minimalną zawartość 99,95%. Obydwa mają zawartość tlenu poniżej 20 ppm. Do zdecydowanej większości zastosowań inżynieryjnych -, w tym do szyn zbiorczych, uzwojeń transformatorów, elementów próżniowych i sprzętu kriogenicznego -T1 może bezpośrednio zastąpić C10200 bez mierzalnej różnicy w wydajności. Jeśli potrzebujesz jeszcze wyższej czystości, kolejnym krokiem będzie C10100 (99,99%), ale T1 jest już wystarczający dla większości wymagań technicznych.
4. Czy miedź T1 może zastąpić C11000?
Tak, ale w przypadku większości aplikacji C11000 jest to przesada.T1 mawyższa czystość (99,97% vs 99,90%)Ilepsza przewodność (większa lub równa 101% IACS vs 100% IACS)niż C11000. Jednakże C11000 to miedź elektrolityczna o wysokiej zawartości tlenu (200-500 ppm), podczas gdy T1 jest beztlenowa.Użyj T1, jeśli potrzebujesz właściwości-beztlenowych-, na przykład do spawania, lutowania próżniowego lub w atmosferze wodoru. Do ogólnych zastosowań elektrycznych, gdzie C11000 działa dobrze,Miedź T2 (99,90%) jest-tańszym bezpośrednim zamiennikiem.
5. Jaka jest różnica pomiędzy miedzią T1 i T2?
Czystość i zawartość tlenu to dwie główne różnice.T1 maMinimalna zawartość miedzi 99,97%.i jestbeztlenowy-(<20 ppm oxygen). T2 maMinimalna zawartość miedzi 99,90%.i jestnie jest wolny od tlenu-(zawiera 200-500 ppm tlenu). Oznacza to oferty T1wyższa przewodność (większa lub równa 101% IACS vs 100% IACS) , lepsza spawalność, brak ryzyka kruchości wodorowej, Imniejsze odgazowanie w próżni. Jednak T2 jestbardziej ekonomiczne(zwykle 10-20% tańsze) i doskonale sprawdza się w ogólnych zastosowaniach elektrycznych, hydraulicznych i architektonicznych.Wybierz T1 do wymagających zastosowań technicznych. Wybierz T2 do ogólnego użytku-z uwzględnieniem budżetu.
6. Do czego wykorzystuje się miedź T1?
Do czego służy miedź T1zaawansowane-zastosowania, które wymagają czystości i-beztlenowej charakterystyki. Typowe zastosowania obejmują:wysokiej klasy-komponenty elektryczne(szyny zbiorcze, styki, uzwojenia transformatora),lutowanie próżniowe(lampy elektronowe, elementy próżniowe, lampy rentgenowskie)sprzęt kriogeniczny(linie przesyłu ciekłego azotu i ciekłego helu),wysokiej klasy-kable audio(kable głośnikowe HiFi i interkonekty),Ekranowanie RF i EMI, wymienniki ciepłagdzie wymagane jest spawanie, orazprecyzyjne oprzyrządowanie. Jeśli Twoje zastosowanie obejmuje spawanie, atmosferę wodorową, próżnię lub temperatury kriogeniczne, T1 jest doskonałym wyborem.
7. Jaka jest przewodność elektryczna miedzi T1?
Miedź T1 maprzewodność elektryczna większa lub równa 101% IACS w temperaturze 20 stopni. To jestwyższa niż standardowa miedź elektrolityczna C11000(100% IACS) i porównywalny z innymi miedziami-beztlenowymi, takimi jak C10200. Wysoka przewodność wynika zCzystość 99,97% i wyjątkowo niska zawartość zanieczyszczeń. Ze względów praktycznych szyna zbiorcza T1 przewodząca prąd 1000 A będzie generować około 1% mniej ciepła niż równoważna szyna zbiorcza C11000. W większości zastosowań ta różnica jest niewielka, ale w przypadku projektów wrażliwych na-prąd lub{7}}sprawność jest to prawdziwa zaleta.
8. Czy można spawać miedź T1?
Tak, miedź T1 ma doskonałą spawalność.Jegoniska zawartość tlenujest głównym powodem. W przeciwieństwie do miedzi elektrolitycznej (T2, C11000), która zawiera 200-500 ppm tlenu i może wykazywać kruchość wodorową oraz porowatość podczas spawania, beztlenowy charakter T1 pozwalaczyste, mocne i plastyczne spoiny. Nadaje się doSpawanie TIG, spawanie MIG, zgrzewanie oporowe i lutowanie twarde. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować odpowiednie spoiwa (takie jak wypełniacz z odtlenionej miedzi ERCu) i postępować zgodnie ze standardowymi praktykami spawania dla miedzi-beztlenowej. Nie jest wymagany żaden specjalny topnik, chociaż zalecany jest gaz osłonowy.
9. W jakich postaciach dostępna jest miedź T1?
Miedź T1 jest dostępna w szerokiej gamie form:arkusz i płyta(grubość od 0,5 mm do 100 mm+),pasek i cewka(grubość od 0,1 mm do 5 mm),okrągły pręt(średnica od 1mm do 100mm),pręt kwadratowy(2mm do 50mm),płaski pasek(wymiary niestandardowe),rurka i rurka(różne rozmiary) iniestandardowy szynoprzewód(dowolne wymiary na rysunku).Najpopularniejsze formy to blacha, taśma, pręt i szyna zbiorcza.Większość dostawców może przyciąć na wymiar lub wyprodukować niestandardowe wymiary. Standardowy stan jest wyżarzany (miękki), ale na zamówienie dostępne są produkty pół-twarde i twarde.
10. Czy miedź T1 nadaje się do zastosowań kriogenicznych?
Tak, miedź T1 doskonale sprawdza się w temperaturach kriogenicznych.W przeciwieństwie do wielu metali, które stają się kruche w niskich temperaturach, miedźnie ulega przejściu-w-kruchość. T1 utrzymujedobra przewodność elektryczna, wysoka przewodność cieplna i doskonała wytrzymałośćnawet w temperaturach ciekłego azotu (-196 stopni) i ciekłego helu (-269 stopni). W rzeczywistości przewodność cieplna czystej miedzi wzrasta wraz ze spadkiem temperatury, osiągając bardzo wysokie wartości w temperaturach kriogenicznych. To sprawia, że T1 jest preferowanym materiałem na kriogeniczne linie przesyłowe, głowice chłodzące, paski termiczne i inny sprzęt niskotemperaturowy.







